Svieca

Autor: Terézia Lengyelová | 29.11.2015 o 17:56 | Karma článku: 4,72 | Prečítané:  358x

Dnes žijeme v znamení mnohých zmien. Je len samozrejmé, že tieto zmeny neobídu ani nás zdravotníkov, či sme sestry alebo iní zdravotnícki pracovníci.

Naopak, veľmi hlboko sa dotýkajú  života nášho, našich rodín, ale tiež života pacientov, ktorí sú vo svojich mnohokrát ťažkých chvíľach odkázaní na nás sestry, naše ošetrovanie a  starostlivosť.

Pri ošetrovaní pacientov sa často zabúda, že človek sa neskladá iba z tela, ale aj z duše.   Dušu človeka by sme mohli prirovnať k horiacej svieci, na vrchole ktorej sa vznáša plameň. V ňom svieca premieňa svoje čisté telo na jasné, teplé svetlo.  Plniac túto povinnosť, dávať svetlo a teplo, sa stráca,  nezastaviteľne sa spotrebováva  - obetuje sa!

A to je príklad pre nás zdravotníkov, ktorí pri kontakte s trpiacimi máme podobne ako táto svieca sa s láskou a službou obetovať pre tých, ktorým sme sa rozhodli zasvätiť svoj život. Všetci, ktorí sa stretávame denne s bolesťou, utrpením, by sme mali byť čo najviac prežiarení ohňom lásky a túžby. Túžby po dobre. Ohňom, čo páli všetko nízke, falošné, temné. Láskou, ktorá človeka pozdvihne k najvyšším cnostiam. Ohňom lásky a služby k našim blížnym.

V dnešnej dobe sme často svedkami toho, že z mysle a konania aj nás sestier, ale aj časti spoločnosti sa vytráca tradičná hierarchia hodnôt. Človeku dnešnej doby chýbajú ideály, vzory, príklady, ktoré by ho inšpirovali k plnohodnotnému, zmysluplnému životu. Mali  by sme si opakovane pripomínať citát Vlasty Kafkovej: „Až sestry poznají, co bylo vykonáno před nimi, pak teprve mohou zhodnotiť co vykonali  samy.“  Aj preto by sme sa mali obrátiť a čerpať príklady z histórie,  poučiť sa,  dať sa inšpirovať minulosťou a našimi predchodkyňami - sestrami, na ktoré sme právom hrdé. Dovolím si spomenúť aspoň niektoré z nich.

Sv. Alžbeta Uhorská Durinská

Narodila sa 7. júla 1207 v Bratislave. Zabudnúť  na seba  a dať prednosť chudobným,  chorým, biednym, opusteným - touto zásadou sa riadil jej krátky,  ale láskou, dobrom a službou naplnený život. Jej pomoc bola vyčerpávajúca. Pre chudobných dala postaviť špitál v Eisenachu a sama ošetrovala chorých. Zomrela 17. november 1234 v povesti  svätosti. Za svätú bola aj vyhlásená.

Janka  Hrebendová

Narodila sa 28. júna 1812 v Humpolci  v rodine evanjelického farára zo  Slovenska. Do dejín sa zapísala ako zakladateľka organizovaného poskytovania prvej pomoci priamo na bojisku. Zamerala sa na ošetrovanie ranených a organizovanie kurzov ošetrovania rán pre ženy.

Sestra Mária Fides Germeková

Narodila sa 18. februára 1 900 v Brodskom. V  roku 1931 bola otvorená  prvá ošetrovateľská škola  v  Bratislave a sestra M. F. Germeková bola poverená jej vedením. Tu príkladne pôsobila až do r. 1950.  V tomto čase priviedla ošetrovateľskú školu na takú úroveň, že absolventky školy pre svoje  vzdelanie boli veľmi žiadané. Sestra Fides žiadala prísnu presnosť a vernosť postaveniu na všetkých úsekoch ošetrovateľskej služby. Študenti jej dali meno „Mater studiorum  -  Matka študujúcich.“ Zomrela 21. apríla 1957.

Sestra Zdenka Schelingová

Narodila sa 24. decembra 1916 v Krivej na Orave. Ako 15-ročná vstúpila do rádu sestier Svätého kríža v Podunajských Biskupiciach. Od r. 1942 pracovala v Štátnej nemocnici v Bratislave na Miczkiewiczovej ulici spoľahlivo, svedomito, so zmyslom pre poriadok a čistotu. Začiatok roka 1950 neveštil pre cirkev nič dobrého. Mnohí veriaci,  kňazi a biskupi boli prenasledovaní a väznení.  Zdenka si uvedomovala potrebu brániť cirkev a jej predstaviteľov. Dvakrát pomáhala pri úteku kňazov, ktorí sa v nemocnici liečili a hrozilo im zatknutie. Sama  za túto činnosť bola aj zatknutá. Vo väzbe bola aj kruto mučená,  odsúdená na 12 rokov väzenia a 10 rokov straty občianskych práv.  31. júla 1955 zaopatrená sviatosťami zomrela na onkologickom oddelení v trnavskej nemocnici  so slovami : „Boh tak chce,  nech sa stane vôľa Božia.“ Svätý Otec Ján Pavol II.  14.  septembra 2003 vyhlásil Zdenku Schelingovú  za blahoslavenú.

Toto sú iba niekoľké naše predchodkyne. Sestry, ktoré svojim životom a cnosťami žiarili a dodnes žiaria. Sestry, na ktoré môžeme byť právom hrdé.  Svojim postojom k životu  boli svetlým príkladom v minulosti a dúfam aj v súčasnosti. A čo my? Nemali by sme aj my sestry terajšej doby byť takýmito príkladmi?  Sviecami,  ktoré svojím svetlom rozoženú tmu,  zohrejú,  zapália a ukážu cestu? Určite áno. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?