Kľúčové dôvody, prečo by mali sestry bojovať

Autor: Terézia Lengyelová | 22.11.2015 o 17:43 | Karma článku: 5,78 | Prečítané:  697x

Možno poznáte tento príbeh: Keď  sa Boh rozhodol stvoriť sestru chcel, aby bola dokonalá. Vtedy sa pri ňom objavil anjel a dohováral mu: 

„Pane na tomto modeli už pracuješ príliš dlho.“ Boh mu odvetil : „ Videl si ten zoznam špeciálnych želaní na objednávke?  Sestra musí byť produktívna, s nervami ako laná, so širokým chrbtom, na ktorý možno veľa naložiť. No zároveň musí zostať jemná. Bude nútená robiť aj päť vecí naraz a ešte by jej pritom mala zostať jedna ruka voľná. A pri tom všetkom by jej na tvári nikdy nemala chýbať radosť z povolania, ktoré si vyžaduje celého človeka.“ Takúto  sestru si predstavoval Boh.

Teraz sa vráťme do drsnej reality Slovenska. Čo napadne Slováka, keď sa ho spýtajú na povolanie sestry? Najskôr si ju predstaví ako stále ulietanú, unavenú, ktorá bez zbytočných otázok urobí všetko, čo jej prikážu.  Ale aj tichú, poslušnú, pokornú, ktorá je so všetkým spokojná, možno do  nej „rúbať ako do dreva.“    Tiež, že za svoju prácu sa  neodváži pýtať primeranú mzdu a o slušnom spoločenskom ohodnotení sa neodváži ani snívať.

Ako sa na povolanie sestry pozerajú v zahraničí? Za všetky aspoň jeden, ktorý som objavila v časopise Sestra a lekár. Hovorí o ňom Katarína Záhradníková,  ktorá pracuje ako sestra v Írsku: „ Sesterské povolanie patrí k prestížnym a kdekoľvek prídete a poviete, že ste sestra,  ľudia na vás pozerajú s obdivom.“ Teda v Írsku  sú sestry  vážené, obdivované, aj finančne ohodnotené. Ich prácu si spoločnosť cení.  Podobné je tomu aj v Nemecku, Rakúsku a výrazne lepšie je na tom aj Česko, s ktorým nás spája viac ako 70 ročné spolužitie v jednom štáte.

Dôkazom toho, že na Slovensku je situácia diametrálne odlišná, je aktuálny návrh zákona o  odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov (Z.č. 578/2004 Z. z.). Daný návrh zákona presne odráža skutočnosť, ako slovenskí politici  vnímajú  a vážia si sestry. Zákon poslanci schvaľujú napriek zásadnému odporu stavovských organizácií – Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, ako aj sesterských odborov. Vláda jednoducho ignoruje názor sestier – o nás bez nás, povedal by klasik.  

Ak kolegyne sestry váhate, či ísť do nátlaku na vládu, ktorého cieľom je zmena zákona, ponúkam dôvody, ktoré vás, verím,  presvedčia, ak ešte váhate. Návrh zákona, ktorý predkladá ministerstvo zdravotníctva  je zlý, pretože:        

  • sa nebude sa týkať všetkých zdravotníkov a bude znamenať zvyšovanie platov  pre výraznú menšinu zdravotníkov,
  • koeficienty pre výpočet mzdy nezohľadňujú mieru zodpovednosti, ani náročnosť práce jednotlivých kategórií zdravotníckych pracovníkov,  
  • bez zohľadnenia praxe pri určovaní výšky mzdy „zabetónujú“ platy na ďalších 20 rokov. 

Prinášam prehľad, ako to bude vyzerať v jednotlivých typoch nemocníc:

  • Sestrám  v štátnych nemocniciach - sa platy nezvýšia, naopak, reálne sa znížia o 100-200 eúr a zamestnávateľ bude musieť, ak teda na to bude mať zdroje, platy „dorovnávať“ na dnešnú úroveň. Ak peniaze mať nebude, potom s platom klesnú. Jedine menej skúsené, teda mladšie sestry si polepšia, ale tých je iba asi 7%. Roky praxe sa nebudú zohľadňovať, to znamená, že sestra s 3-ročnou, ale aj s 23-ročnou praxou bude mať po určitom čase rovnaký plat.
  • Sestrám   v neštátnych nemocniciach  - sa teraz síce platy o niečo navýšia, avšak roky praxe sa nebudú zohľadňovať, to znamená, že sestra s 3-ročnou, ale aj s 23-ročnou praxou bude mať rovnaký plat.
  • Sestry  v ambulantných zariadeniach - ich sa tento zákon nijako nedotkne, teda sa im platy nezvýšia.
  • Sestry v zariadeniach sociálnych služieb a iných zariadeniach - ich sa tento zákon nijako nedotkne, teda sa im platy nezvýšia, nakoľko na nich tento zákon ani nepamätá.

Zákon v tejto podobe nám ponúkal predseda vlády už pred dvomi rokmi po akcii „Stanové mestečko“ pred úradom vlády. My sme to odmietli, pretože sa  netýkal neštátnych zdravotníckych zariadení. Teraz nám ponúkajú „judášsky groš“ opäť, iba rozšírili pôsobnosť zákona pre neštátne ústavné zariadenia. Túto ponuku nemôžeme prijať, pretože nezohľadňuje odpracované roky a ignoruje legitímnu požiadavku nárastu mzdy so vzrastajúcou profesnou skúsenosťou. Zároveň nebude mať dosah na sestry a ostatných zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú v ambulantných zariadeniach a v zariadeniach sociálnych služieb, či školských zariadeniach.

Vládni politici už veľakrát v súčasnosti, ale aj v minulosti ukázali, že ich nezaujímajú zdravotnícki pracovníci  a nezaujíma ich  ani teraz názor zástupcov zdravotníkov  na zlý zákon o odmeňovaní.  Kauzy ako piešťanské CT, predražené stravovacie služby, operačné postele na 500 kg pacientov,či zmluvy pre Foraiovu tetu Hanku svedčia iba o tom, ako sa narába s peniazmi nás všetkých. A tieto príklady sú iba vrcholom ľadovca korupcie a rozkrádania v slovenskom  zdravotníctve.

Chcem pripomenuť kolegyniam sestrám, že akcia výpovedí na celom Slovensku nie je zameraná proti vášmu konkrétnemu zamestnávateľovi, ani proti pacientom. Naopak, je to akcia za lepšie zdravotníctvo, pretože ak tu nebudú zdravotnícki pracovníci alebo ak ich nebude dostatok, o našich pacientov sa budú o pár rokov starať nekvalifikovaní pracovníci a kvalita zdravotnej starostlivosti sa výrazne zhorší.

V najbližších dňoch máme poslednú šancu dať najavo svoju nespokojnosť, prejaviť solidaritu a odmietnuť pracovať v tomto sústavne rozkrádanom a skorumpovanom systéme!!!

Verte si, nebojte sa, buďte odvážne a jednotné. Skutočné zlepšenie postavenia sestier je teraz  len a len v našich rukách. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?