Istota – nádej – budúcnosť zdravotníkov a zdravotníctva na Slovensku

Autor: Terézia Lengyelová | 3.10.2015 o 10:55 | Karma článku: 6,05 | Prečítané:  581x

Od roku 1989 zdravotná starostlivosť na Slovensku prešla viacerými  zmenami, ktoré nie vždy boli správne. 

Naopak, ako dnes môžeme vidieť a cítiť, hlavne to už cítia pacienti, tieto zmeny poznačili nielen ich, ale žiaľ aj  zdravotníckych pracovníkov. Na pracoviskách vládne strach, napätie, nervozita, donášanie a nezdravá rivalita. Dlhodobé problémy  zdravotníctva  a zdravotníckych pracovníkov sú celé roky odsúvané do úzadia.

Najväčším bohatstvom, ktoré človek má je zdravie. Zdravie znamená pohodu, radosť, šťastie, pokoj tela aj duše. Na druhej strane, choroba znamená bolesť, žiaľ, smútok, nepokoj, často aj samotu. Žiaľ, práve choroba je často súčasťou života človeka. A práve v okamihu choroby pacient potrebuje pomoc, odbornú starostlivosť zdravotníckych pracovníkov, na ktorú je odkázaný. Zdravotnícki pracovníci sú pri lôžkach pacientov v ich najťažších okamihoch života. Pri telesnom a duševnom utrpení, pri bolestiach a aj pri lôžku zomierajúcich pacientov.  Byť zdravotnou sestrou alebo iným zdravotníckym pracovníkom, ktorý sa denne stretáva s nekonečným utrpením, to si vyžaduje celého človeka, jeho sily telesné, ale aj duševné.

Pre pacientov postihnutých chorobou, utrpením, bolesťou a pre zdravotníkov v ich ťažkom a náročnom povolaní je nevyhnutnou potrebou mať ISTOTU, NÁDEJ a BUDÚCNOSŤ. Pre pacientov istotu, že zdravotnícki pracovníci sú tu pre nich, pomôžu im, ošetria ich, povzbudia a podržia v ťažkých chvíľach aj ich rodinných príslušníkov.

V dnešnej dobe sme často svedkami toho, že z mysle ľudí sa vytráca tradičná hierarchia hodnôt, ako je zmysel pre  pravdu, spoľahlivosť, pracovitosť, čistotu a vo všetkom poriadok. Záujem o povolanie sestry sústavne klesá, stáva sa nepopulárnou profesiou, stráca na vzácnosti, ktorá jej v minulosti bola právom pripisovaná. Človeku dnešnej doby chýbajú ideály a vzory, ktoré by ho inšpirovali k plnohodnotnému, zmysluplnému životu. Úspešné vzory z radov slovenských sestier, ktorých príklady osobného nasadenia sú hodné nasledovania,  by mali byť zdrojom inšpirácie a zdokonaľovania sa vo svojom odbore.

Poslaním sestier je aj zachovanie dôstojnosti pacientom v ich najťažších okamihoch života. Sestry sú k ním najbližšie pri lôžku a usilujú sa byť pacientom oporou. Žiaľ, ich platové a pracovné podmienky sú často za hranicou dôstojnosti a napriek tomu, že svoju prácu majú rady, často musia riešiť existenčné problémy svojich rodín. Ak ľudia uvažujú, či podporiť sestry v ich vyjednávaniach  z ministerstvom zdravotníctva, je nevyhnutné myslieť na to, že boj za dôstojnosť sestier je úzko spojený s dôstojnosťou tých, pre ktorých obetovali svoj život - pacientov. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?