Sestry bojujte, peňazí pre vás je dosť!

Autor: Terézia Lengyelová | 8.11.2015 o 17:57 | (upravené 8.11.2015 o 18:14) Karma článku: 8,59 | Prečítané:  2297x

Moja viac ako štyridsaťročná prax sestry má vedie k bližšiemu sledovaniu troch tém – podmienok, v  akých pracujú sestry, kvality života seniorov  a  úroveň slovenského zdravotníctva ako takého. 

Pri požiadavkách na zlepšenie situácie vo všetkých troch oblastiach dostáva odborná a laická verejnosť vždy rovnakú odpoveď: NIET VIAC PEŇAZÍ.

Podobné tvrdenia mali logiku, keď v 90-tych rokoch minulého storočia bola slovenská ekonomika v recesii a finančných prostriedkov na zvyšovanie miezd jednoducho v štátnej kase nebolo. No v  súčasnosti s  pravidelne dosahovaným vysokým hospodárskym rastom určite nie je slovenská ekonomika v situácií, že by kolabovala.  

V dnešnom zdravotníctve vidím dva hlavné problémy. Prvý je chronicky známy, zo slovenského zdravotníctva sa stala dojná krava pre mnohých, hlavne pre finančné skupiny. Druhý sa týka poskytovanej zdravotnej starostlivosti a s prvým problémom je bezprostredne spojený pupočnou šnúrou. Ide o nedostatok sestier v našich nemocniciach ako dôsledok toho, že vedenia nemocníc sa snažia obchádzať personálne normatívy. Ľudovo povedané ich snahou je, aby čo najmenší počet sestier sa staral o čo najväčší počet pacientov na lôžkach.  Chcú ušetriť financie – ako inak.

Kto tým najviac trpí? Sú to na najmä sestry. Preťažené, demotivované,  vyhorené, s vedomím, že je to zlé a bude ešte horšie.  Profesia sestry je na Slovensku vymierajúcim povolaním. Priemerný vek sestier sa z roka rok zvyšuje a v súčasnosti je okolo 47 rokov.  Každý rok odchádza do dôchodku stále väčšia skupina sestier, tie ale nie sú nahradzované mladými sestrami zo škôl. V reálnych číslach je to podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej tak, že 1300 sestier  odchádza a 320 sestier prichádza do slovenského zdravotníctva. To znamená každoročnepokles o takmer tisíc sestier. Čo k tomuto alarmujúcemu stavu viac povedať? Komora sestier dlhodobo upozorňuje na to, že tento stav je kritický a môže slovenské zdravotníctvo nechať do niekoľkých rokov bez sestier.

Stavovské a odborové organizácie chcú tento trend zastaviť, preto navrhujú, aby za odpracované roky sa im zvyšovala zo zákona aspoň minimálne mzda. Mladé sestry a poznám ich osobne skutočne veľa, odchádzajú zo slovenského zdravotníctva najmä kvôli tomu, že nevidia v práci sestry pre seba žiadnu perspektívu, žiaden kariérny rast  a žiadnu nádej do budúcnosti.

Je iróniou, že pre politikoch mysliacich vo volených cykloch, je blížiaci sa kolaps zdravotníctva pre nedostatok odborne zdatného zdravotníckeho personálu vzdialená záležitosť, veď hrozí  až o tri, či štyri roky. Biznis v zdravotníctve  sa robí tu a teraz…

Sestry bojujte za svoje práva! Robíte náročnú a obetavú robotu za mzdu, kvôli ktorej  by sa zdravotnícki papaláši ani nepostavili z postele. Ukážte „podnikateľom v zdravotníctve“, že vás nezastaví nič, ani nátlak, ani vyhrážky, ani posmech. Sestry, táto vláda  rozumie jednej jedinej veci – efektívnemu nátlaku. Preto vydržte, skutočné zlepšenie postavenia sestier je na dosah! 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

DOMOV

Kardiochirurg Fischer nemôže robiť ani len sanitára

K povolaniu sa bude môcť vrátiť najskôr po dvoch rokoch.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?